Jak ćwiczyć pamięć osoby starszej?

jak-cwiczyc-pamiec-osoby-starszej

Wraz z wiekiem wiele procesów w ciele człowieka ulega spowolnieniu. Osoby starsze często miewają także problemy z pamięcią, co jest naturalnym efektem starzenia się organizmu. Na szczęście seniorzy nie muszą być skazani na trwałe zaniki pamięci. Istnieje wiele prostych metod, które pomogą ćwiczyć pamięć osoby starszej i w efekcie zwiększyć sprawność umysłową.

Ćwiczenia na poprawę pamięci u seniorów – jakie wybrać?

Istnieje wiele wariacji i form rozrywki, które mogą wzmocnić pamięć seniora. Warto postawić na ćwiczenia z dziedziny mnemotechniki, czyli na zajęcia i gry, wspomagające zapamiętywanie. Dobrą opcją będą tutaj wszelkiego rodzaju gry karciane i planszowe, a także rozwiązywanie krzyżówek. W ćwiczeniu pamięci pomoże także układanie puzzli, co może stanowić wspaniałą zabawę dla całej rodziny.

Oprócz gier we wzmacnianiu sprawności umysłowej i pamięci pomaga także czytanie książek oraz gazet. Zagłębienie się w fabułę powieści lub artykuł prasowy zmusza komórki mózgu do zwiększonej intensywności. Jest to ćwiczenie umysłowe, stymulujące zdolności zapamiętywania, które sprzyja treningowi kojarzenia zdarzeń i faktów. Czytanie gazet pomaga utrzymać zainteresowanie aktualnymi wydarzeniami i mobilizuje do przyswajania nowych informacji.

Jak powinna wyglądać dieta, wspomagająca pamięć u seniora?

Na kondycję pamięci u osoby starszej ma wpływ także odpowiednie żywienie. Dieta seniora powinna zawierać odpowiednią dawkę ważnych witamin i minerałów, które sprzyjają utrzymaniu sprawności umysłowej. Według naukowców stosowanie zbilansowanej diety spowalnia procesy starzenia się i degenerację komórek umysłowych. Osobom starszym szczególnie polecana jest dieta śródziemnomorska, w której występuje odpowiednia dawka zdrowych tłuszczów (ryby morskie, oliwa z oliwek, nasiona, orzechy) oraz świeżych owoców i warzyw, które są pełne składników odżywczych.

Wpływ aktywności fizycznej na poprawę pamięci u seniorów

Naukowcy zalecają, aby aktywizować osoby starsze także pod względem wysiłku fizycznego. Badania wykazują, że regularne ćwiczenia fizyczne mają wpływ na zdrowie mózgu i pobudzają obszary, które odpowiedzialne są za zdolności zapamiętywania. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana indywidualnie do seniora. U osób starszych dużą rolę powinny odgrywać spacery na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem są również ćwiczenia oddechowe, wykonywane w umiarkowanym tempie. Ruch pozwala też na odpowiednie dotlenienie mózgu, co sprzyja zachowaniu dobrej pamięci i umiejętności logicznego myślenia.

Odpoczynek i redukcja stresu

Dla osoby starszej nawet zwykłe obowiązki domowe mogą stanowić wyzwanie. Dlatego też seniorzy często narażeni są na stres. Długotrwałe podwyższone napięcie nerwowe może przyczynić się do zwiększenia dezorientacji i pogorszenia pamięci. Warto więc postarać się ograniczyć seniorom sytuacje stresowe i zapewnić im możliwość relaksu oraz odpoczynku, jakiego potrzebują.

Urozmaicone ćwiczenia na pamięć realizowane są w domach opieki dla seniorów. Takie miejsca pomagają w skutecznej aktywizacji osób starszych.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.