Jak opiekować się osobą z demencją?

jak-opiekowac-sie-osoba-z-demencja

Demencja starcza to trudna choroba, wymagająca od opiekuna nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale przede wszystkim dużej dawki cierpliwości. Zobaczmy, z czym wiąże się opieka nad osobą z demencją i o czym należy pamiętać, aby prawidłowo zadbać o chorego.

Opieka nad osobą z demencją – komunikacja

Opieka nad osobą z demencją w wielu przypadkach wiąże się z problemami z komunikacją. Chory często ma problem z wyrażaniem myśli, zdarza się, że zapomina pewne słowa i gesty. Osoby starsze wielokrotnie mają też problemy ze słuchem, dlatego warto mówić do nich powoli i wyraźnie. W razie potrzeby należy pytać o wyjaśnienie, aby dokładnie zrozumieć, co chory chce nam przekazać. Utrzymanie kontaktu wzrokowego oraz gestykulacja to kolejne elementy, pomagające w konstruktywnej rozmowie z cierpiącym na demencję. W komunikacji trzeba być cierpliwym, jednak nie powinno się rozmawiać z osobą starszą, jak z dzieckiem.

Jak się opiekować osobą z demencją – utrzymanie dobrych nawyków żywieniowych

Osoby starsze cierpiące na demencję mogą zapominać o regularnym spożywaniu posiłków. Opiekunowie muszą więc zadbać o racjonalne żywienie podopiecznych. Przygotowywanie posiłków o stałych porach oraz karmienie przez opiekunkę, jeżeli istnieje taka potrzeba to podstawy utrzymania u seniora zdrowych nawyków żywieniowych.

Opieka i higiena przy opiece nad osobą z demencją

Co zrobić, gdy osoba z demencją stroni od kąpieli? Przyczyny takich zachowań mogą być różne. Często niechęć wynika po prostu z niezrozumienia, dlaczego trzeba zdjąć ubranie i wejść do wanny. Dla ułatwienia sobie zadania opiekun może zwiększyć nieco temperaturę w łazience, aby zapewnić seniorowi maksymalny komfort termiczny. Warto również pamiętać o tym, aby wyznaczyć stałą godzinę kąpieli, ponieważ rutyna ułatwia choremu odnalezienie się w planie dnia.

Co zrobić, gdy chory nie chce spać?

Degeneracja ośrodka mózgu, który odpowiada za regulację snu, może mieć związek z demencją. W wyniku takich zmian chory często budzi się w nocy zaledwie po kilku godzinach odpoczynku. Co można zrobić w takiej sytuacji? Opiekun powinien zadbać o to, aby zmniejszyć ryzyko wybudzania. Można to zrobić poprzez dbanie o większą aktywność seniora oraz ograniczenie przez niego spożywania kofeiny, szczególnie w godzinach popołudniowych. Na kilka godzin przed snem, o ile to możliwe, warto chorego zająć jakąś ciekawą rozrywką, która nie będzie się skupiała na oglądaniu telewizji. Można postawić na grę w karty, książkę lub zaproponować wieczorny spacer. W miarę możliwości opiekun powinien też starać się, aby senior porzucił nawyk popołudniowych drzemek.

Czy działania opiekuna mogą spowolnić rozwój choroby?

Zadaniem opiekuna jest przede wszystkim aktywizacja osoby z demencją. Takie działania mogą znacznie osłabić poczucie izolacji i samotności, a przy tym opóźnić pogłębianie się zmian i rozwój choroby. Opiekę nad osobą chorą na demencję warto zlecić wykwalifikowanemu zespołowi rehabilitantów i terapeutów, którzy wiedzą, jak rozwijać zainteresowania osoby starszej i pomogą utrzymać aktywność fizyczną oraz umysłową. Ofertę specjalistycznej opieki nad osobą z demencją starczą, można znaleźć w domu opieki Baśniowe Zacisze.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.